Галерея духовності > Методичні рекомендації щодо оформлення “ Скарбниці духовності “в групах ДНЗ

Методичні рекомендації щодо оформлення “ Скарбниці духовності “в групах ДНЗ

“Скарбниця духовності “ у групі має бути розташована у світлому, зручному для огляду місці, бути візуально відокремленою від ігрових центрів. Куточок духовності не повинен бути перевантаженим та застиглим , він має змінюватися, поповнюватися. Важливим критерієм скарбниці духовності є його естетичне оформлення.

Крім предметів, виробів національного мистецтва,які виготовляли та використовували в народі відповідно до обрядових циклів ( осіннього, зимового, весняного, літнього). Наприклад:

осінній цикл: свято врожаю- кошик із фруктами, овочами;

зимовий цикл: Різдвяні свята-” зірка” з дерев'яної обичайки ( обід сита, решета, бубна тощо) і тоненьких дощечок- семи шалівок, декорована кольоровим папером, стрічкам; на стіл кладуть сіно, зерно, сніп-дідух.

весняний цикл: “ Свято першого жайворонка”- фігурка випечених із солоного тіста жайворонків та голубів; “ Вербна неділя”- вербові гілочки, прикрашені квітами, стрічками тощо.

В“ Скарбницю духовності” можна включати експонати, що формують у дітей духовно-християнські цінності ( дитяча Біблія, ікони,макети соборів, церков ....) .

Зміни в експозиції куточка духовності повинні бути пов'язані із пізнавальною темою тижня блочно-тематичного циклу.

Наприклад:

Тема: “ Українка я маленька”

макет української хати, ікони.

“ Криниця-оберіг українського народу”- макет криниці.

“Український віночок”- символ долі і життєвої сили.(зразки віночків).Важливо зазначити, що віночки дівчата зберігали у скрині, не носили їх щодня, а вдягали на свята, тому бажано, щоб і в куточку його викладали або вивішували лише у святкові дні.

“ Український одяг”

Символи українського народу- рушник, свіча, хліб тощо.

Собори, церкви — макети.

Педагогам потрібно чітко розуміти, які посібники , матеріали зберігаються у мікрометодкабінетах групи, який дидактичний матеріал необхідний для проведення навчально-пізнавальної діяльності, бесід тощо.

Важливо зазначити, що коли відбуваються зміни в “ Скарбниці духовності”, то на це обов'язково потрібно звертати увагу дітей. Вихователеві необхідно обговорити ці зміни з дітьми, пояснити, з чим вони пов'язані, детальніше розглянути нові предмети тощо. Такі спостереження та бесіди щодо змін в експозиції обов'язково плануються вихователем заздалегідь і фіксуються у перспективному та прописуються в календарному планах.

у молодшій групі

Вироби народних промислів України:

посуд: миска, полумисок, горщик, макітра, глечик, куманець, барильце,

горнятко( посуд можна ставити на рушник-стирок. На святковий рушник у дні свят);

іграшки( дерев'яні, глиняні);

писанки ( виставляються напередодні Великодніх свят);

Усна народна творчість(колискові, заклички, мирилки, колядки, щедрівки, казки, лічилки, засівальні пісні, прислів'я, приказки, загадки, твори В.О.Сухомлинського.

Макет подвір'я з українською хатою ( піч, стіл, піл, вишиті подушки, клуня,сад, город)

Виставляються по1-2 предмети кожного виробу, протягом року змінюється на інші або змінюється на такі самі вироби, але з іншим розписом тощо.

Дидактичні ігри, наприклад:

“ Для чого потрібна річ”;

” Тато,мама,бабуся,і дідусь-велика родина”;

“ Як тебе звати”

у середній групі

Вироби народних промислів України:

посуд: миска, полумисок, горщик, макітра, глечик, куманець, барильце, горнятко

горнятко( посуд можна ставити на рушник-стирок, на святковий рушник у дні свят);

Іграшки( дерев'яні, глиняні, солом'яні );

Музичні дитячі народні інструменти- яворівька сопілка, свищики;

Писанки ( виставляються напередодні Великодніх свят);

Усна народна творчість(колискові, заклички, мирилки, колядки, щедрівки, казки, лічилки, засівальні пісні, прислів'я, приказки, загадки, легенди,небилиці,твори В.О.Сухомлинського.

Макет подвір'я з українською хатою ( піч, стіл, піл, сволок,скриня, рубель,праска , вишиті подушки, клуня,сад, город)

Календарно-обрядові свята:

Коляда, Зустрічі весни, Великдень, Зелена неділя, Івана-Купала.

Дидактичні ігри, наприклад:“ Добрі справи”;

” Прибери житло”;

“ Імена мого роду”;

“Пригоди українського горщика”;

Дидактичний фотоальбом “ Наше місто- Прилуки”

у старшій групі

Мапа України або її макет.

Вироби народних промислів України:

посуд: миска, полумисок, горщик, макітра, глечик, куманець, барильце, горнятко, таріль, таця (посуд можна ставити на рушник-стирок, на святковий рушник у дні свят);

Іграшки( дерев'яні, глиняні, солом'яні, ганчіркові );

Музичні дитячі народні інструменти- яворівька сопілка, свищики;

Писанки ( виставляються напередодні Великодніх свят);

Усна народна творчість(колискові, заклички, мирилки, колядки, щедрівки, казки, лічилки, засівальні пісні, прислів'я, приказки, загадки, легенди, небилиці, оповідки, твори В.О.Сухомлинського.

Макет подвір'я з українською хатою ( піч, стіл, піл, сволок, скриня, рубель, праска ,рубель, вишиті подушки, клуня, сад, город)

Виставляються по1-2 предмети кожного виробу, протягом року змінюється на інші

або змінюється на такі самі вироби, але з іншим розписом тощо.

Календарно-обрядові свята:

Зустрічі весни, Великдень, Зелена неділя, Івана-Купала, Масляна, Обертіння, Спас,

Меланки, Різдво, Миколая .

Макети соборів, церков Прилуччини;

Визначні дати України( ілюстрації, які відображають святкові події, можна виставляти у куточку напередодні святкування цих дат);

Дидактичні ігри, наприклад:

“ Добрі справи”;

” Прибери житло”;

“ Імена мого роду”;

“Пригоди українського горщика”;

“Вдягни українку”;

“ Що означає український символ”тощо .

Дидактичний фотоальбом “Рідне місто- Прилуки”; “ Україна — наша держава”, “ Київ-столиця України”

Державні символи України

Національні символи України( хліб, рушник, віночок, калина тощо);

“ Митці України”