Поради спеціалістів > Отрута в пляшці

Отрута в пляшці

У наш час діти віддають перевагу солодкій газованій воді. Ну як же відмовити малюкам? Батьки радо задовольняють їхні прохання. Та чи корисні ці напої, чи, може, ми несвідомо завдаємо шкоди своїм дітям?

Дійсно, газовані напої не є продуктами дієтичного харчування, а, отже, непридатні до вживання дітьми, оскільки вони містять низку шкідливих речовин, деякі з яких можуть бути навіть смертельно небезпечними для людини.

Так, досить тривалий час медики висловлюють застереження щодо консерванта Е211 (бензоат натрію — натрієва сіль бензойної кислоти). Виробники газованої води використовують Е211, щоб не утворювалася пліснява. Цей консервант дозволений в країнах СНД та Європи, але, попри те, що у 2000 році ВООЗ визнала бензоат натрію безпечною сполукою, в деяких країнах його використання заборонено через канцерогенний ефект.

Бензоат натрію пригнічує активність ферментів, відповідальних за окисно-відновні реакції в організмі та ферментів, що розщеплюють жири та крохмаль, в результаті чого порушується травлення і організм зашлаковується.

Іще Е211 має властивості антибіотика і посилювача кольору. Європейська громадськість занепокоєна негативним впливом суміші бензоату натрію та штучних барвників на поведінку та інтелект дітей і в деяких країнах вже виводять їх з використання.

До речі, найчастіше в газованих напоях застосовують барвник "жовтий-5", що здатен викликати різні алергійні реакції — від риніту і кропивниці до бронхіальної астми.

Кофеїн — ще одна сполука, що додається в газовані напої і може нанести шкоду дитячому організму. Він належить до м'яких стимуляторів нервової системи. Діти, вживаючи кофеїн, стають неспокійними, погано засинають, часто страждають від головного болю, у них може порушуватися здатність концентрувати увагу. Крім того, кофеїн спричинює виведення кальцію з організму.

До втрати кальцію також призводить ортофосфорна кислота (Е338). Часто, аби не лякати споживачів, на упаковках з газованими напоями її називають "регулятором кислотності". Ця харчова домішка порушує кислотно-лужний баланс в організмі в бік підвищення кислотності. Щоб її нейтралізувати, організм змушений витісняти кальцій з кісток і зубів. Звідси й карієс. Тож вживання цієї сполуки особливо шкідливе в дитячому віці, коли закладається і нарощується кісткова маса.

Через любов дітей до солодких газованих напоїв значно помолодшав остеопороз. Зменшення щільності кісток лікарі діагностують уже у тридцятирічних пацієнтів.

Ортофосфорна кислота є агресивною для шлунково-кишкового тракту: руйнуючи слизову оболонку, спричинює гастрити, виразки, онкологічні захворювання.

Тож вирушаючи з дітьми на прогулянку, візьміть для них скляну пляшку з чистою водою, вітамінним чаєм, морсом або мало солодким компотом.

Здоров'я Вам та Вашим малятам!